چیپ های سری Richland ای ام دی ماه آینده به بازار می آیند


 

شرکت ای ام دی قصد دارد سری جدیدی از APU های کم مصرف را وارد بازار کند. در حالی که تنها ۱۱ ماه از معرفی سری Trinityگذشته است. حالا باید با Richland آشنا شوید. این سری در سطح ساختار تفاوت زیادی با سری قبل ندارد و بر همان پایه ۳۲ نانومتری ساخته شده و تعداد ترانزیستورها هم تقریبا تغییری نداشته و از نظر قدرت پردازش خام بر اساس GFLOPs هم تغییر عمده ای مشاهده نمی کنید. 

اما برخی تغییرات در سری جدید آن را برای ارتقا دلپذیر می کند مانند حرکت به سوی پردازشگر گرافیکی Radeon HD 8000M که گفته می شود بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش در بازدهی بصری به وجود می آورد و مصرف انرژی کمتری هم دارد که حدود یک ساعت به باطری لپ تاپ شما هنگام تماشای ویدیو 720p اضافه خواهد کرد.

 

richland-3dmark.jpg

شرکت ای ام دی ادعا می کند سری Richland نسبت پردازشگرهای پرقدرت مشابه اینتل بسیار بهتر عمل می کند و ارزان تر نیز هست. برای مثال مدل A10-5750M ای ام دی که چهار هسته ای است در مقایسه با مدل Core i7 اینتل در تست 3DMark تا ۵۰ درصد بهتر عمل می کند. 

در تصویر بالا می توانید یک مقایسه را ببینید. اما این اعداد همه توسط ای ام دی اعلام شده و باید چند وقت دیگر به دنبال تست های مستقل باشید. 

چیپ های سری Richland از ماه آینده وارد بازار خواهند شد و می توانید آن ها را روی لپ تاپ های جدید ببینید. اما مدل های دسکتاپ و ویژه لپ تاپ های فوق باریک تا تابستان به بازار نمی رسند.

/ 0 نظر / 53 بازدید